سوالات متداول در مورد جراحی بینی

سوالات رایج در مورد جراحی بینی

عمل جراحی بینی (رینوپلاستی) یکی از شایع ترین اعمال جراحی پلاستیک و زیبایی در ایران و در دنیاست. این عمل برای بزرگ یا کوچک کردن قسمت هایی از بینی همچنین تغییر فرم سوراخ ها و زوایای بینی و ایجاد یک بینی هماهنگ با بقیه اعضای صورت انجام می شود. همچنین از طریق این عمل می توان ضایعات مادرزادی مانند شکاف لب و کام و همچنین انحراف بینی را نیز همزمان اصلاح نمود.

تفاوت عمل جراحی باز و بسته در چیست؟

ساختمان بینی شامل استخوان، غضروف، مخاط و پوست است. برای عمل جراحی زیبایی بینی باید بر روی اسکلت که شامل؛ استخوان و غضروف هستند، بیشترین دستکاری و بازسازی انجام شود. برای رسیدن به استخوان و غضروف می بایست برش های پوستی یا مخاطی و یا هر دو داده شود که با توجه به نوع اشکالات بینی و یا نظر جراح پلاستیک یکی از دو روش باز یا بسته انتخاب می شود. امروزه با توجه به بهره بردن از روش های جدید و استفاده ممتد از نخ بخیه برای ثابت نگه داشتن عناصر بینی از روش باز بیشتر استفاده می شود.

آیا فصل خاصی را برای عمل جراحی بینی ترجیح می دهید؟

عمل جراحی بینی فصل خاصی ندارد و این عمل در تمامی فصول سال امکان پذیر است، ولی در بیماران مبتلا به آلرژی فصلی بایستی در زمانی که حداقل آلرژی فصلی را دارند، این کار انجام شود.

چه سنی برای عمل جراحی ببینی مناسب است؟

عمل جراحی باید در زمانی انجام شود که رشد استخوان بینی و کل صورت کامل شده باشد تا بتوان بین اعضای صورت هارمونی ایجاد کرد. لذا حداقل سن پیشنهادی برای دختران 17 و برای پسران 18 سالگی می باشد. البته در مورد ضایعات مادرزادی مانند شکاف لب و کام این عمل را درسنین پایین تری نیز می توان انجام داد

آیا عمل جراحی در مطب و یا عمل موضعی را توصیه می کنید؟

عمل جراحی بینی حداقل بین یک تا یک ساعت و نیم طول می کشد که با توجه به ظرافت خاص این عمل و همچنین نیازی که بیمار و جراح پلاستیک به آرامش دارند، بهتر است این عمل را از طریق بیهوشی عمومی و در کلینیک مجهز یا بیمارستان انجام داد.

چه مدت باید در بیمارستان بستری بود؟

به طور معمول این عمل بلافاصله بعد از بستری شدن در بیمارستان انجام می شود(البته بایستی آزمایشات لازم را از قبل انجام داده باشد) و میزان بستری به طور متوسط بین 12 تا 24 ساعت بعد از عمل جراحی است.

چه مدتی را باید در منزل استراحت نمود؟

استراحت به معنای کامل در این عمل لازم نمی باشد و پس از ترخیص از بیمارستان بیمار بایستی راه برود و فعالیت های شخصی خود را انجام دهد ولی به علت کبودی و ورم در صورت و اطراف بینی و همچنین استفاده از اسپلینت ها ی روی بینی و داخل آن و وجود یک پانسمان کوچک ریز که حدود یک هفته باقی می مانده لازم است بیمار حدود 5 تا 7 روز یا بیشتر در منزل بماند و استراحت کند و از حضور در محل کار خودداری نماید.

کبودی و ورم صورت تا چند روز باقی می ماند؟

با توجه به دستکاری برروی استخوان و غضروف درحین جراحی، بعد از عمل کبودی و ورم در اطراف بینی و اطراف چشم ها ایجاد می شود که حدود 1 تا 2 هفته طول می کشد و خود به خود بهبود می یابد. توصیه می شود برای کاهش آن به مدت 48 تا 72 ساعت از کمپرس یخ و بعد از آن از کمپرس ولرم و گرم استفاده شود و همچنین بیمار در حالت نشسته بخوابد و بیشتر از مایعات و آب میوه استفاده کند.

ورم بینی در چه موقعی برطرف می شود؟

برای انجام عمل جراحی بایستی پوست روی بینی از پایین تا بالا از روی استخوان و غضروف بلند شود و در پایان عمل در محل خود قرار گیرد، به همین دلیل بعد از عمل، ورم پوست بینی وجود دارد که این ورم مدت طولانی باقی می ماند و از بالا شروع به کم شدن می کند و نهایتا ورم پایین یا نوک بینی از بین می رود و به طور متوسط 6 تا 12 ماه طول می کشد که ورم به طور کامل از بین برود. البته در بیمارانی که پوست ضخیم تر یا به اصطلاح بینی گوشتی داشته باشند، این زمان ممکن است طولانی تر باشد.

سوالات جهت درمان موهاي زائد

در موقع استفاده از ليزر بايدچه نكاتي را رعايت كرد؟

ليزر يك وسيله پزشكي بوده و بايد از آن در مراكز پزشكي مجهز استفاده كرد همچنين بايد اپراتور ليزر آموزش كافي در زمينه ليزر داشته باشد. ليزر يك نور تقويت شده نامرئي است كه علاوه براثرات مفيد آن در پزشكي، مي تواند در مواردي خطرناك باشد اگر نورآن مستقيم به چشم برخورد كند، مي تواند خطرناك باشد و مانند هر نور ديگري اگر به اجسام شفاف و صيقلي برخورد نمايد، مي تواند انعكاس داشته باشد. همچنين به علت انر‍ژي زياد آن درحين استفاده، گرما ايجاد مي كند و اگر اين گرما زياد باشد و كنترل نشود، مي تواند باعث سوختگي شود. همچنين به علت اثرات مختلف آن بر روي سلول ها نبايد از ليزر در موقع حاملگي استفاده كرد.

آيا ليزر مي تواندعوارضي داشته باشد؟

ليزر مانند انواع اقدامات پزشكي مي تواند سبب عوارضي شود و بايد از آن در مواردي استفاده كرد كه واقعا نياز باشد. عوارضي كه به دنبال ليزر مي تواند ايجاد شود، شامل:سوختگي، اسكار يا جاي زخم، كم رنگ يا پررنگ شدن پوست، قرمزي و در مواردي ضخيم شدن يا نازك شدن پوست است كه اين عوارض، بستگي به نوع ليزر استفاده شده، نوع پوست و فواصل استفاده از پوست وهمچنين مراقبت هاي روزانه انجام ليزر دارد.

بعد از انجام ليزر چه مراقبت هايي بايد صورت بگيرد؟

با توجه به نوع ليزر انجام شده، مراقبت ها متفاوت است وبعد از استفاده از هر نوع ليزري به بيمار گوشزد مي شود ولي به طور كلي بعد از ليزر پوست، محل آن بايد بلافاصله خنك شود و سپس از پمادهاي چرب كننده و مرطوب كننده استفاده نمود همچنين براي جلوگيري از تغييرات رنگ پوست بعد از ليزر بايد از آفتاب و نورمستقيم خورشيد پرهيز كنند كه براي اين كار از پوشش هاي محافظتي وكرم هاي ضد آفتاب استفاده مي شود. شستشو با آب وحمام كردن بعد از انجام ليزر، منعي ندارد. با توجه به نوع ليزر از چند ساعت يا 24 ساعت بعد از آن مي توان شستشو را انجام داد.

استفاده از ليزر دردناك است يا نه؟

در بعضي از انواع ليزر و در خصوص ليزرهاي قديمي تر وبا قدرت تخريب بيشتر، اين عمل دردناك بود ولي در انواع جديدتر ليزر ميزان درد بسيار كم بوده و در بسياري از موارد بدون هيچ نگراني، بيمار مي تواند آن را تحمل كند. در موارد خاصي نيز مي توان از پمادهاي ضد درد به صورت موضعي قبل از انجام ليزر استفاده كرد.

فواصل استفاده از ليزر چه ميزان است؟

باتوجه به انرژي كه ليزر به پوست و سلول هاي پوستي وارد مي كند و با توجه به انرژي آزاد شده پاسخ مي دهد كه پاسخ آن، به عنوان پروسه ترميم بوده و بهتر است فواصل جلسات ليزر طوري انتخاب شود كه اين پاسخ بدن كامل شود وبهترين زمان براي كامل شدن اين پاسخ، حدود 4 هفته است بنابراين بهترين زمان براي فواصل ليزرها، حدود يك ماه است.

آيا ليزر در درمان موهاي زائد صورت اثر دارد؟

در مورد موهاي زائد صورت، قبل از درمان يا ليزر بايدعلت ايجاد آن بررسي شود كه شايع ترين عامل شناخته آن، تغييرات هورموني و مشكلات تخمدان است كه در بيماران با انواع متعدد تخمدان و تغييرات سيكل ماهانه رشد مو در صورت نيز ديده مي شودكه قبل از انجام ليزر يا ساير روش هاي درماني بايد اين مشكلات در صورت اشكال اصلاح شود.به هر حال نقش ليزر در درمان موهاي زائد صورت و گردن در خانم ها از سال ها قبل به اثبات رسيده و شايد بهترين و كم عارضه ترين راه جهت درمان موهاي زائد باشد.ليزرهاي جديد بدون درد بوده وبدون هيچ مشكلي قابل استفاده است.درمورد استفاده از ليزر در درمان موهاي زائد بايد به چند نكته توجه كرد. ليزر در موهاي ضخيم و كلفت اثر بيشتري نسبت به موهاي نازك و كركي شكل دارد. همچنين ليزر در موهاي مشكي و رنگي اثر دارد و در مورد موهاي سفيد اثرات خيلي كمي دارد. ليزر بايد به صورت مرتب تكرار شده و براي رسيدن به نتيجه عالي بايد تعداد جلسات ليزر بين 6-10 جلسه با فواصل يك ماه، تكرار شود.